asistenční systémy

Asistenční systémy a bezpečnost smart fortwo

Aktivní, pasivní, inovativní.
Nejlepší je nebezpečným situacím předcházet, a tak je smart fortwo vybaven celou řadou inovativních asistenčních systémů, jejichž úkolem je zabránit nehodám.

A pokud by došlo k nejhoršímu, nabízí maximální ochranu inovativní ochranný rám tridion a pět airbagů ve standardní výbavě.

Výrazné prvky.

smart fortwo – filmová upoutávka asistenční systémy a bezpečnost

Ochranný rám tridion.

smart fortwo – ochranný rám tridion

Srdce inovativní bezpečnostní koncepce smart.
Ochranný rám tridion je vyroben z high-tech oceli a obklopuje cestující jako tvrdá ořechová skořápka. Deformace je v případě nárazu minimální. V kombinaci s bodypanely je vytvořen nezaměnitelný ikonický vzhled.

Asistenční systémy.

smart – asistenční systémy

Asistent při poryvech bočního větru.
Asistent při poryvech bočního větru je schopný kompenzovat i silné nárazy. Když snímače esp® vyhodnotí, že vozidlu hrozí opuštění jízdního pruhu, okamžitě spustí řízený brzdný zásah. Vozidlo si zachová směr a je značně snížena namáhavost řízení.

Asistent při poryvech bočního větru řidiči pomáhá v případě náhlých nárazů větru:

  • Brzdný zásah na úpravu směru jízdy prostřednictvím esp®
  • Přímější držení stopy s méně namáhavým řízením
  • Vyšší bezpečnost a komfort pro řidiče
  • Aktivní od rychlosti 80 km/h během přímé jízdy a v lehkých zatáčkách

Varovná funkce odstupu s optickým a akustickým varováním.
Varovná funkce odstupu založená na radaru může pomoci předejít nehodám v důsledku najetí na vozidlo zezadu. Pokud je detekována nedostatečná bezpečná vzdálenost, rozsvítí se ve sdruženém přístroji kontrolka. Pokud je vzdálenost kritická a hrozí riziko kolize, zazní také akustické varování.

Asistenční systém řidiče varuje řidiče před rizikem najetí na vozidlo zezadu ve dvou stupních:

  • Stupeň 1: vizuální varování, když není zachována bezpečná vzdálenost bez akutního rizika kolize
  • Stupeň 2: vizuální a akustické varování, když se vzdálenost stává kritickou s akutním rizikem kolize

Asistent jízdy v pruzích s akustickou a optickou výstrahou.
Asistent jízdy v pruzích je pozorný pomocník, který Vás chrání před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu. Videokamera skenuje značení na vozovce a detekuje rozdíly v kontrastu mezi povrchem vozovky a vodorovným značením. Je spuštěno akustické a optické varování.

smart fortwo – asistent rozjezdu do kopce

Asistent rozjezdu do kopce.
Asistent rozjezdu do kopce zabrání couvání vozidla při rozjezdu ve svahu. Systém je součástí esp® a udržuje brzdný tlak po dobu, kdy řidič přesouvá nohu z brdového pedálu na pedál akcelerace.

Nárazový senzor pro aktivaci výstražných světel.
Pokud se během nehody rozvinou airbagy, nárazový senzor automaticky zapne výstražná světla. Vozidla jedoucí za Vámi jsou tak varována včas a je možné zabránit případné kolizi.

abs – protiblokovací systém brzd s elektronickou distribucí brzdné síly.
Protiblokovací systém brzd zabraňuje zablokování kol během nouzového brzdění. Vozidlo zůstává ovladatelné a je možné se vyhnout překážce. Elektronické rozdělení brzdné síly zajišťuje optimální rozdělení brzdných sil mezi přední a zadní nápravou.

TEMPOMAT s omezovačem rychlosti (variabilní omezení rychlosti).
TEMPOMAT umožňuje nastavit požadovanou rychlost. Pomocí omezovače rychlosti lze zároveň nastavit maximální rychlost. Tím je zajištěn přídavný komfort a bezpečnost v případě omezení rychlosti, např. v oblastech s omezením rychlosti na 30 km/h.

esp® – elektronický stabilizační program.
esp® může zabránit nehodám způsobeným vychýlením. Systém porovnává chování vozidla s řidičovým záměrem, např. na základě polohy volantu. Bleskový brzdný zásah u jednotlivých kol a úprava točivého momentu stabilizují vozidlo.

smart – pomoc při parkování

Pomoc při parkování.
Zadní pomoc při parkování usnadňuje manévrování a pomáhá zabránit nepříjemným škodám. Tři senzory v zadním nárazníku měří vzdálenost od detekované překážky. Čím kratší je vzdálenost, tím kratší jsou intervaly mezi varovnými tóny, které kulminují v nepřetržitý tón.

smart – zpětná kamera

Zpětná kamera.
Zpětná kamera činí parkování couváním jednodušším a bezpečnějším. Zapne se při zařazení zpátečky a oblast za vozidlem zobrazuje na displeji systému smart. Dynamické naváděcí linie ukazují úhel natočení volantu.

smart – systém kontroly tlaku vzduchu v pneumatikách

Systém kontroly tlaku vzduchu v pneumatikách.
Pokud hodnota klesne pod bezpečnou úroveň, rozsvítí se ve sdruženém přístroji varovná kontrolka. Tím se automaticky snižuje riziko poruch a nehod.

Airbagy.

smart fortwo – airbagy

Airbagy řidiče a spolujezdce se rozvinou jako ochranná vrstva a mohou zabránit vážným zraněním hrudníku nebo hlavy. Vzduchové polštáře se nafouknou během několika milisekund, aby poskytly ochranu horní části těla a rozdělily sílu na co největší plochu.

Kromě airbagů řidiče a spolujezdce je smart fortwo ve standardu vybaven kolenních airbagem řidiče a dvěma hlavovými/hrudními airbagy v opěradlech řidiče a spolujezdce.

Copyright © 2015-2020 CENTRUM Moravia a CENTRUM Moravia Sever. Všechna práva vyhrazena.
Webmaster WSO.cz